DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

CHS SHIH-TZU & Úprava psů & Alternativní terapie

 

Pár informací o tom co vás v salónu čeká a nemine:-)

....a také několik rad, co by jste před návštěvou měli udělat.......

 

Péče o srst psa se díky BOHU! již stává v ČR pro velkou většinu pejskařů naprostou samozřejmostí a návštěvu psího salónu,bere řada lidí stejně tak běžnou jako návštěvu svého kadeřníka.

Ale i tak existuje mnoho ,,ale" ........

Ještě stále tyto služby nevyužívá tak hojný počet klientů jako např. v západní Evropě nebo USA, kde je naprosto běžné, že do péče odborníků v psích salónech svěřují majitelé- nejen dlouhosrstá či drsnosrstá plemená, ale i plemena krátkosrstá- prostě jen na běžnou koupel a hygienickou údržbu- zahrnující zástřih drápků, depilaci a vyčištění uší, análních váčků, případně ošetření tlapek, tady je to stále bráno....jako nebývalý luxus, a tak si mnoho majitelů opečovává své pejsky raději sami ve své koupelně, na další úkony pak raději navštíví veterináře- kterému nevědomky- povětšinou zaplatí mnohem vyšší částku, než stojí tyto zákroky momentálně v salónech.......

Alespoň, že ti dlouhosrstí a drsnosrstí se v salónech stále množí. Je třeba si však hned na začátku uvědomit, že každá péče,aby nesla své ovoce- musí být pravidelná. K tomu, aby Váš pejsek vypadal vždy jako za škatulky je ideální návštěva každých 6-8týdnů- maximum jsou 3 měsíce.

Po této době, je už srst opravdu přerostlá a po fazóně střihu už nejsou takřka památky. Mnoho majitelů se domnívá, že stačí zástřihy pouze v letních měsících a tak navštíví salón 1-2 za rok, a to většinou s velkou koulí šíleně zacuchané a plstnaté srsti- neuvědomují si tak, že chudák pes bude muset v salónu stravit nejen minim. 2x tak dlouhou dobu úpravy, ale celá fáze úpravy pro něj bude i bolestivá- protože špinavá, zacuchaná či plstnatá srst- zkrátka nejde stříhat- opravdu mnoho lidí si myslí, že vezmeme do ruky strojek a mávnutím proutku, ostříháme hroudu cucků za 5minut! To je ovšem sci-fi! Na to by byl třeba strojek na ovce, nikoli na psí srst- a nám se naše strojky a nůžky nejenže neskutečně ničí ,ale pro pejska je to vždy šílený zážitek, protože není mnohdy vidět ani kde je kůže, hrozí tu pak poranění- pořezání,stříhnutí atd...proto musí střihač postupovat velmi trpělivě a kousek po kousku.O zdravotních rizicích bych se tu mohla rozepisovat několik stran.....

Pod nánosem plsti a cucků, kde leckdy není ani vidět vidět kůže- se většinout nalézá nejenže mnoho parazitů- blechy, klíšťata, ale díky tomu, že kůže nemá možnost dýchat, je tu hrozba kožních plísní, infekcí, svrabu atd..........

Toť tedy pro příklad proč by jste se měli o pejska starat po celý rok nejen v létě, přes zimu se snažíme o tzv. zimní střihy- nevyholujeme pejsky na několik mm, ale necháváme srst delší, takže se opravdu nemusíte bát, že by vám pejsek zmrzl / až na ty vyjímky, o kterých jsem psala výše- kde už není žádná pomoc- musí se jít opravdu dohola/.

Důležité je také vědět, že veškerá  péče o srst pejska nezačíná a končí jen a jen v salónu, tím že nám ho pravidelně každé 2 měsíce přivedete- máte základní kámen úspěchu, ale o srst je třeba se pravidelně starat, také v mezidobí návštěv u nás. Každá srst- je třeba min. 1xtýdně prokartáčovat. Ať už jde o plemeno dlouhosrsté, drsnosrsté, či krátkosrsté- jednak odstraňujete starou srst- pes vám nebude doma tolik línat, prokrvujete pokožku a pomáháte tak růstu srsti nové a samozřejmě zabraňujete zacuchávání.

Intenzita česání je opravdu individuální- dle typu a délky srsti - i pro každého jedince v plemeni to může být jiné- neplatí, že každý jorkšír stačí učísnout 1x týdně, vy sami musíte poznat, kdy už se srst cuchá a špatně upravuje a je třeba jí pročesat. Tím, že dlouhosrsté plemeno necháte v salónu ostříhat- se také nezbavujete povinnosti ho česat- u nás snažíme vždy o střihy elegantní- nikdy bezdůvodně neholíme celého psa na naháče- vždy jsou části, jako hlavička, nohy, ocas, případně bříško, kde se nechává srst delší a kde je třeba srst udržovat.

Kartáčování platí i pro plemena se srstí, která se trimují- pravidelným kartáčováním i vy sami doma můžete velkou část srsti odstraňovat a pejskovi tak ušetříte leckdy pěkných pár desítek minut už z beztak zdlouhavé procedury. Pokud k nám dorazí plemeno, které je třeba vytrimovat a jeho majitel na něj od poslední návštěvy během 3 měsíců kartáčem ani nesáhl- většinou je to pak procedura delší i 3hodin.

Dalším důležitým bodem je koupání- jehož intenzita je také velmi individuální- opět platí co typ a délka srsti a taktéž to v jakém prostředí se pejsek pohybuje. Obecně lze říci, že za použití vhodné kosmetiky (psí- nikoli lidské) je ideální plemena s měkou srstí koupat 1xměsíčně, pokud se pejsek zamaže na procházce, stačí omýt pouze tlapky+ genitálie. Drsnosrtá plemena- by měla koupání naopak omezit co nejméně- tato srst- je tzv. samočistící a pokud se vám zdá pes špinavý či srst mastná- stačí použít pudr či speciální psí suché šampóny, ale i lidé, kteří mají lepší pocit,když je jejich ,,postelák" opravdu čistý- mohou psa vykoupat, ale ne častěji než po 2měsích a přípravky k tomu určenými- existuje řada šampónu speciálně na drsnou srst, které nezpůsobují její změknutí.

Dalším bodem- je koupání psa před stříháním. Opravdu ideální je- když tuto ,,operaci" přenecháte nám- ne z důvodu, že bychom na tom chtěli vydělat. Ale my opravdu víme jak na to. Srst musí být před koupáním nejen dokonale rozčesaná, ale po koupeli řádně vysušená- během fénování rozčesávaná do hladka a rovná a hřeben v ní musí bez sebemenšího zadrhávání proklouzávát. Jen opravdu málokdo to sám doma zvládne.

Většinou nám přicházejí pejsci, kteří jsou sice vykoupaní, ale evidentně je majitelé nechali oschnout bez fénovaní a rozčesávání, takže je srst zvlněná, zkroucená, mnohdy i silně zacuchaná- takováto srst už zasucha nejde vyrovnat a střih tak nebude ani zpoloviny tak dokonalý, jako by byl po koupeli a rozčesání u nás. Takže pokud se svým pejskem bojujete v koupelně nebo nemáte vytrvalost a nervy na hodinové fénování a natahování srsti- přenechejte to nám. Výsledkem budete opravdu překvapeni!!!!To vám garantujeme! Mnoho pejsků, kteří se doma perou nejen s fénem,ale i páníčkem- se pak u nás překvapivě a bezproblémů nechá upravit!!!!

POZOR!Hrubosrstá plemena , která se trimují se naopak před návštěvou salónu NEKOUPOU!!!!Srst by byla měkká, klouzala by a šla by špatně trimovat!!!!

Dalším důležitým bodem, který je třeba tu zmínit jsou parazité- ti tu byli, jsou a budou- není to ukázka nějaké nečistoty či vaší špatné péče- zkrátka blechu může chytit i ten nejnavonější nacukrovaný pudlík a o klíšťatech ani nemluvím. Je však třeba, aby jste svého pejska pravidelně kontrolovali a také preventivně ošetřovali. To, že nějakou blešku v kožíšku dlouhé srsti přehlédnete- není tragédie- to se může stát každému.

Ale, prosím!!!! Pokud máte silně zablešeného psa- informujte nás o tom včas a předem při objednávání- rádi vám pomůžeme a odblešíme ho- ale musíte brát ohledy také na ostatní naše klienty- po návštěvě zablešeného zvířete- musíme udělat kompletní asanaci našeho salónu, abychom zabránili napadení blechami našich dalších zákazníků.

Blecha vypadá sice neškodně, ale může udělat převelikou paseku- předně se neskutečně rychle množí a klade další larvy, takže z 1 blešky můžete mít během pár dnů v bytě bleší cirkus. Proto je třeba pejska pravidelně ošetřovat antiparazitiky- buď ve spreji,pudru nebo tzv. spot-onech-jejich účinek však neni nekonečný- je potřeba aplikaci pravidelně po 4-6týdnech opakovat. Pro velká plemena jsou ideální obojky pro parazitům- jejich účinek může být až několik měsíců! Pokud se přesto stane, že nějakou blešku chytíte na procházce- od psího kamaráda, ale také třeba jen v trávě při venčení- nepodléhejte panice- psa vykoupejte v ant. šampónu- opravdu důkladně ho naneste na celé tělo a nechte několik minut působit- okamžité spláchnutí vám nebude nic platné a nejlépe ještě jednou zopakujte, poté použijte spot-on,sprej,pudr, či obojek- dle libosti, ale také nezapomínejte na asanaci bytu- larvy mohou být všude, kde se pejsek nejčastěji pohyboval- takže v jeho pelíšku, ale hrozí tu i koberce, potahy gaučů, postel- takže vás čeká kompl. úklid- při kterém vše dobře vyluxujte a poté použijte roztok SAVA a ideálně ještě sprejem vystříkejte pelíšek,gauče....postel- všechna místa, kde váš mazlíček rád pobýval.

Dalším krokem bude odčervení pejska- blechy jsou největšímy přenašeči parazitů- tasemnic a jiných potvůrek, takže vždy když se pes potká z blechou doporočuji podat odčerv. tabletu.

V případě klíšťat- je to trošku složitější- za 1/ je třeba klíště celé odstranit- dejte pozor, aby jste ho nepřetrhli- super jsou pinzety na klíšťata-k dostání již v každém zooshopu, 2/ místo po klíštěti řádně dezinfikujte- buď septonexem,jodisolem- nebo u bílých psů doporučuji použit tea tree olej- nezabarví vám srst a je to zcela přírodní antiseptikum.

Poté místo po klíštěti několik dní sledujte a jakéko-li zvětšující se, zarudlé či mokvající rány - konzultujte se veterinárním lékařem.

Péče o srst však není to jediné co u pejska musíte obstarávat- je důležité také řádně kontrolovat a pečovat o oči,uši, drápky, anální žlázky a zoubky:-)

Oči a uši- chtě nechtě musíte zvládnout sami- oči kontrolujte a čištěte jejich okolí nejlépe denně- přípravky k tomu určenými- jistě Vám poradí každý veterinární lékař, uši kontrolujte nejlépe 1xtýdně- ucha psa by mělo být čisté,bez nadbytečného ušního mazu a nevykazovat zápach, kůže na uchu by měla být hladká- nezarudlá, bez jakýchko-li oděrek. Existuje mnoho přípravků, které stačí kápnout do ouška cca 1xtýdně promasírovat a po oklepání ouško do sucha vytřít, zhruba 1x za měsíc až 2 je dobré u plemen, které mají sklon k zarůstání zvukovodu srstí- tyto přebytečné chloupky vytrhat- pokud to nezvládnete, upozorněte na to při další návštěvě salónu- rádi vám pomohou. Existuje několik šikovných pomůcek- jako pudr a pean- díky kterým tato procedura není zdaleka tak hrozná jak se zdá:-)

 

Drápky- tam je frekvence jejich stříhání u každého psa různá- velká a těžká plemena si je zpravidla obrousí sami při běžné chůzi, ta střední a malá je třeba kontrolovat, drápek by při volném postoji psa na rovné podložce měl končit pár mm nad ní, pokud je už zahnutý- je třeba ho zkrátit.Existuje opět mnoho pomůcek, kleštiček, pilníků atd. A opět Vám rádi v každém dobrém salónu pomůžou. Nelekejte se při menších ,,nehodách" kdy z drápku vyteče pár kapek krve- tmavé drápky se velmi špatně stříhají- nejlépe je to dělat kousíček po kousku, abychom předešli střihnutí do živé tkáně- to nelze žádným způsobem u tmavě černého drápku zvenku na 1.pohled poznat a i sebelepší veterinář- občas střihne víc než by měl, nebo se pejsek třeba cukne, ale opravdu to není žádná převeliká tragédie- v opravdu dobrém salónu mají i přípravky k zastavení krvácení a zmírnění bolestivosti- a věřte, že i tato bolest je pro Vašeho pejska mnohem menší- než když bude chodit s přerostlými drápky, které mu znemožňují bezproblémovou chůzi a po čase to může vést až k deformacím tlapek!!!!Takže pozor na to!!!!

Anální žlázky- o jejich ,,vymačkávání" bylo napsáno už mnoho a je i mnoho odlišných názorů. Já osobně zastávám názor- dokud pejsek nemá žádný problém- nevymačkávala bych. Zdravý pes- tento sekret vylučuje spolu se stolicí. Občas se stane, že tento sekret zatuhne a pejsek ho sám nemůže vylučovat, to působí nepříjemně až bolestivě a v nejhorším může vyvolat i zánětlivý proces a velký bolestivý absces! Pokud tedy zaznamenáte u pejska nervozní posedávání na zadeček, tzv. sáňkování či vykusování u zadečku- je třeba žlázky vyprázdnit- opět vám pomůže odborný psí salón či veterinář. Občas se toto stane většině pejsků- může to být i vlivem horšího zažívání, špatné stravy či vrozenou dispozicí. Není to nic strašného a pokud váš pejsek na toto trpí- občas je dobré žlázky vymáčknout:-)

Zoubky- to je také individuálně, samozřejmě ideální je pravidelná péče- tzn. čištění, či alespoň dentální pamlsky, které pomáhají odstraňovat zubní plak a předchází tak zubnímu kameni, ale existují plemena u kterých ať děláte co děláte- prostě jsou náchylná k tvorbě zubního kamene,např. pudl či jorkšírský teriér, tam pak opravdu nezbyde než jednou za čas navštívit veterinárního lékaře, který provede odstranění zubního kamene.

Tak toť malý základ toho co by jste měli vědět o svém psím kamarádovi, co by jste měli pravidelně dělat či sledovat.

A na závěr bych zde uvedla to co by jste měli vědět před návštěvou  u nás:-)))

1/ je třeba se včas objednat - nejlépe telefonicky- objednávky přijímáme nonstop, pokud Vám nezvedneme telefon, jsme zaneprázdněni prací s jiným pejskem, mějte tedy trpělivost či zkuste zavolat později!!!!

2/ při objednávce nám, prosím sdělte plemeno pejska, stav srsti- kdy byl naposledy stříhán, v jakém stavu srst je- zda není náhodou nadměrně zacuchaná apod. Při 1. návštěvě nás uvědomte i povaze pejska- jak snáší návštěvu v salónu či péči o srst všeobecně- pokud u něj hrozí agresivita- psa Vám bohužel neupravíme, nejsme příznivci brutálních metod jako svazování apod. a nechceme, aby jsme byli zraněni mi ani pes!

-sdělte nám- co konkrétně chcete z našich služeb využít- zda pouze střih, či chcete kompletní péči i s vykoupáním.

-pokud si koupete psa sami- srst musí být PERFEKTNĚ rozčesaná a do hladka, rovna a sucha!!!vyfénovaná!

3/ před návštěvou salónu by každý pes měl být samozřejmě očkován, 100% zdráv a v případě feny- nehárající!!!

 


 

  • Při Vaší první návštěvě u nás- se s Vámi i pejskem seznámíme, ukážeme mu prostor úpravny, necháme ho chvilku rozkoukat a očichat pro něj zcela nové prostředí
  • Zhodnotíme stav srsti
  • Prodiskutujeme a zvolíme střih a úpravu dle vašich přání a požadavků - s ohledem na typ srsti a také anatomii pejska
  • Dle velikosti, délky a stavu srsti předběžně stanovíme cenu
  • Necháme na Vašem rozhodnutí, zda chcete s pejskem během úpravy zůstat
  • Pokud je pejsek opravdu nadmíru nervózní a úprava se mu vůbec nelíbí- vyzkoušíme obě varianty- s Vaší přítomností i bez Vás
  • Obecně lze říci, že většina pejsků je opravdu mnohem klidnější, když zůstane na úpravu bez Vás, pokud Vás mají v zorném poli, snaží se ze stolu utéct,nedrží a chtějí po Vás záchranu, ale není to pravidlo- máme mnoho pejsků, kteří jsou na své páníčky silně fixovány a bez problémů snáší úpravu i s jejich přítomností:-)
  • Opravdu nedoporučujeme tu variantu, když se sjede k nám na úpravu celá velká rodina vč. dětí a všichni chtějí vidět- co budu pejskovi dělat- děti většinou pobíhají nebo na pejska volají a ten pak na stole opravdu nevydrží ani chvilku v klidu- zbytečně pak stráví u nás mnohem delší dobu, než kdyby tam ,,chvilku" zůstal sám.
  • Nebojte se na cokoli zeptat- pokud Vám není jasné co se s pejskem bude dít, jak bude něco probíhat či máte nějaký problém se srstí či něčím jiným- zeptejte se, pokud to je v našich silách rádi Vám poradíme a pomůžeme!