Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

CHS SHIH-TZU & Úprava psů & Alternativní terapie

Evropská výstava Budapešť 2008

European Dog Show Budapest 3.-5.10.2008

 

Jak to všechno začalo?

Na výstavy jezdím  už  sedmým rokem a co se týká evropských a světových výstav....tak tyto vrcholné kynologické akce pro mne byly velkou mezerou ve výstavním vzdělání:-)))) Vždycky jsem si o nich ráda četla články a kochala se těmi nejlepšími z nejlepších a snila o tom, že snad.....jednou se pojedu podívat aspoň coby divák.

Když jsem se dozvěděla o tom, že Evropská výstava 2008 se bude konat v nepříliš vzdálené Budapešti- bylo hned rozhodnuto, že se 100% pojedu podívat a nenechám si tuto podívanou ujít...jenže jak čas běžel.....

a množily se úspěchy naší Noblesky- její chovatelka a spolumajitelka začla koketovat s myšlenkou, že ji přihlásíme....po BOBu na klubovce a následovně dalších 2 získaných na 2xCACIB Bratislava už měla chovatelka jasno....Noblesa nesmí na Evropě chybět!!!!!! I já jsem té myšlence trochu podlehla a tak jsem Ivetce kývla, že tedy pojedeme a ona ji přihlásila. Jak se výstava blížila čím dál víc jsem Ivetu proklínala za to, že mě do toho uvrtala a posledních pár dní před výstavou jsem měla chuť se na vše vykašlat......

Měla jsem sice šílenou trému a představa jít do kruhu s profihandlerama z různých koutů světa mě dost děsila...ale pak jsem si řekla, že každá zkušennost dobrá a že si to jedeme prostě užít, pokochat se krásnýma šickama, nadýchat se té jedinečné atmosféry a také si udělat výlet a trochu se odreagovat.

Zpočátku jsme zvažovali i možnost absolvovat i sobotní klubovku, kde by v případě získání CAC a následného CACe z Evropy - byla možnost získání šampiona Maďarska. Jenže pak jsem si řekla, že 2 výstavy po sobě nejsou žádný med ani pro nás - natož pro psy a šance, že vyhrajeme 2x CAC na obou výstavách a hlavně na Evropě...je asi tak stejně pravděpodobná jako vyhrát ve Sportce:-))))) Takže jsme si řekli, že vyrazíme jen na Evropu, abychom my i pejsánci byli svěží a fit!

Vyjeli jsme už v sobotu v 7h ráno spolu s Ivetou směr Brno...v Brně jsme zaparkovali mou ,,Berušku" a pokračovali v jízdě po strop naloženým Renaultem Megane spolu s Marcelou a Mirkem a naším polobráškou Dantíkem.Cesta ubíhala rychle a nebýt tradiční cestovní nevolnosti Noblíka...tak i bez problémů:-)))))) Díky Marcelině skvělému orientačnímu smyslu, jsme dost bleskově našli jimi rezervovaný hotel Rubín

 

Ubytovali jsme sebe i pejsánky a vyrazili na okruží jízdu Budapeští a obhlídnout situaci kolem výstaviště..jednak zjistit, jak daleko od našeho hotelu vůbec je a tím pádem...v kolik ráno budeme přibližně vyjíždět, aby jsme vše stihli. Zjistili jsme, že jsme sice od výstaviště slabých 20minut....ale při pohledu na totálně ucpané příjezdové i výjezdové cesty z výstaviště večer v 18h...a kolony, přes které jsme ani neměli šanci obhlídnout brány a vjezdy ...jsme usoudili, že ráno musíme vyjet nejpozději v 6h ...jelikož fronty se budou díky nájezdu vystavovatelů z celé Evropy štosovat celou noc.

 

V hotelu jsme si dali výtečnou maďarskou večeři a po večerním venčení na zatravněné ,,venčící" terase / jak jsme později zjistili- byli jsme ubytování v sekci hotelu určené pro majitelé pejsků a tak tomu byl uzpůsoben i super výběh  přímo z terasy pokoje:-)

 

Pak jsme se vrhli na noční koupání.....no žádný med to nebyl...neb ten večer mi fénování přišlo nekonečné:-))) Do postele jsem padla okolo půlnoci a při představě vstávání v 5h ráno jsem beztak ani pořádně nezabrala:-)Ráno nastalo velké balení a přesun z hotelu do nekonečné fronty před výstavištěm...toto pořadatelé trochu nezvládli, neb kolona se pohybovala rychlosti 3km/hod....a my už si začínali v autě dělat legraci, že by chtělo, začít už v autě česat, abychom to vůbec stihli. 20ti minutovou cestu jsme nakonec zvládli za 1,5h a před 8h ráno už jsme byli u kruhu:-)))))))

 

Vzhledem k těmto frontám se nakonec i dost posunul začátek posuzovaní. Shih-tzu měli samostatný kruh a posuzovala paní:

AGNES GANAMI - KERTES /Izrael/

přihlášeno bylo celkem 119 shih-tzu /64psů a 55fen/

Posuzování nakonec začalo s víc než hodinovým zpožděním a já se šla podívat na to, jak paní rozhodčí vůbec vypadá a hlavně jakým stylem posuzuje, co se jí asi líbí a co nás v kruhu čeká a nemine. Zhlédla jsem třídu štěňat a dorostu, kde přeci jen byla ještě nejaká shovívavost, poté nastoupila hojně zastoupená třída mladých psů, kde nastoupilo 17mladých jedinců z mnoha koutů Evropy a také Thajska, konkurence to byla opravdu velika a bylo nač se dívat, ČR tu měla dva své zástupce a to sice JCh. One the Best Iveko-Dog /Dantíka- jediného ČB psa v této třídě!!! a JCh. Danish Prince Roy´s Sun. Dantík se předváděl moc hezky a také naprosto jednoznačně získal známku výborná! ,,Denýsek" se dokonce dostal na pořadí a obsadil skvělé 4.místo!

Posuzování probíhalo tím stylem, že si rozhodčí dle počtu jedinců rozdělila nastoupené vystavovatele do 2 skupin-následovalo společné kolečko, pak na stůl, pak pohyb tam a zpět, zastavení do volného postoje, předvedení v postoji ......posudky se nepsaly, jen následovalo rozhodnutí o známce...pokud výborná... zařazení zpět do řady...když velmi dobrá, dotyčný odešel okamžitě s kartičkou VD z kruhu.

Poté jsem už bohužel nestačila osobně sledovat další třídy, neb jsem se sama vrhla na česací a úpravní maraton, ale samozřejmě jsem dostávala ,,echo" co se v kruhu děje. V mezitřídě jsme coby ČR měli dalšího zástupce-Ch.Saffron Sherhy OK STARS ACRO - Samík se  probojoval dokonce na 2.místo a získal res. CAC!

Mezitím všude kolem mě probíhaly ,,groomingové orgie" nalevo ode mě italští a ruští vystavovatelé....vpravo to bylo ještě horší- neb jsem měla v přímém přenosu thajský ,,gang" a šicky ala plyšové hračky.....sice je to nádhera...ale přiznám se, že kdyby ty šicinky občas nemrkli- tak ani nepoznáte, zda jsou živé:-))))))))

Po zhlédnutí katalogu jsem zjistila, že s námi ve třídě otevřené budou zástupci z Polska, Holandska,Finska, Ruska, Itálie a Thajska - mezi nimi dokonce několik šampionek, multišampionek a interšampionek......takže jsem si říkala, že pokud v této sestavě dostaneme výbornou....tak bouchnu šampáňo:-))))) Nejprve si paní rozhodčí prohlédla všechny fenky v postoji , když se zastavila u Noblesky a prohlížela si její výraz a postoj...tak naše radovanka rozvrtěla jako jediná šicka ocas- což paní rozhodčí mile překvapilo a bylo vidět, že se jí to líbí...pak jako obvykle jsme se rozdělili na polovinu - následovalo společné kolečko, jakmile přišla řada na stůl- byla jsem zvědavá zda odejdeme hned s VD...nebo se nám poštěstí. Při prohlídce na stole si Nobleska opět zavrtěla, předvedli jsme tam a zpět a postoj a k mé velké radosti jsme byli posláni zpět do řady, čímž mi bylo jasné, že jsme VÝBORNÍ- v tu chvíli ze mě vše spadlo, oddychla jsem si a v podstatě jsem už pak nic přehnaně neřešila, jen jsem se soustředila na Noblesku, ta měla báječnou náladu a šlapala lépe než švýcarské hodinky. Po dalším společném kolečku jsme se dostali do užšího výběru 6ti nejlepších a já už pomalu přestávala dýchat...neb toto jsem opravdu nečekala a považovala to za megaúspěch! Následovalo další společné kolečko- zastavení- postoj- a najednou se paní rozhodčí rozloučila s dalšími 2 fenkami...dokonce jedněmi z nejžhavějších favoritek...zůstali jsme 4 a já v tu chvíli měla tlak asi 300/200 neb mi bylo jasné, že jsme na pořadí a já si v duchu říkala- to snad není pravda - mi budeme 4. na Evropě- BOMBA!!!! Jenže následovalo opět společné kolečko nás všech 4...postoj a najednou koukám, jak jde rozhodčí k poslední nastoupené feně a ukazuje na 4.místo, poté fena vedle mě 3tí místo... v tu chvíli se o mě pokoušel infarkt neb stála přede mnou a já si říkám ,,TY VADO"- my budeme druhý!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jenže rozhodčí přistoupila ke mě se vztyčeným palcem a ukázala, že jsme 1!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! V tu chvíli byla má brada v úrovni podlahy a oči mi lezli z důlku- poté mám silnou amnézii a výpadek paměti...neb od té chvíli vůbec netuším co bylo ani jak jsem se dostala z kruhu:-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Byl to pro mě absolutně nepopsatelný a nádherný pocit, neb na takovou vrcholnou kynologickou akci se nejezdí vyhrát, ale zúčastnit se a přiznám se, že o vítězství na Evropské výstavě mi nedovolila snít ani ta nejbujnější fantazie:-) Zkrátka jsem předčila své sny :-)))))

Strašně moc děkuji všem za gratulace, smsky a mejlíky- pokud sem někomu neodpověděla, tak se moc omlouvám- neb ještě dnes- týden poté- co píšu tuto reportáž tomu ještě stále pořádně nevěřím a v ten den jsem už pak opravdu nevěděla co dělám:-)

Mé velké poděkování patří Ivetce Kozákové- za neuvěřitelnou a fantastickou Noblesku, taktéž mému Rudíčkovi...coby tatínkovi této super holčičky a mé milované Noblesce za to, že přetrpěla tu dlouhou cestu a ač ji bylo v autě opravdu moc zle....udělala vše co mi na očích viděla a předvedla se jak nejlíp to uměla. Je to zkrátka můj poklad!!!!!!!!!!!!

A zde několik fotek přímo z akce, které mi zaslali : Marcela Židlochová a Šárka Beránková- oběma velice děkuji!!!!!!!!!

 

  

 

 

 

 

Poté jsme si ještě prohlédli stánky s nabídkou všeho možného, něco pokoupili , následovalo balení a přesun do auta a samozřejmě hodinové trčení v koleně odjíždějících aut z výstaviště, poté již klidná cesta zpět trasa Bratislava-Brno a ve 20h už jsem překládala zpět věci do mého autíčka a frčela z Brna - směr Chlumec a Jičín.....posledních 50km jsem už počítala patníky u cesty, abych neusnula, ale zvládla jsem to a před půlnocí jsem byla doma:-)))))))

Byl to opravdu fantastický a nezapomenutelný víkend, jsem hrdá, že jsme ČR neudělali ostudu, ale právě naopak:-)))))

TOPlist