Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

CHS SHIH-TZU & Úprava psů & Alternativní terapie

  

Charakteristika plemene Shih-Tzu

Nebudu se tu dlouze rozepisovat o historii, původu a vzniku plemene shih-tzu, toho už bylo napsáno spousty na mnoha chovatelských serverech i v knihách o tomto plemeni.

Ráda bych zde napsala pár řádek o tom, jaké plemeno shih-tzu opravdu je- jeho charakteristiku a povahové rysy, aby každý, kdo o toto plemeno má sice zájem, ale váhá, neboť neví ....do čeho jde:-)...tak ať každý ví, že shih-tzu je  to nejkouzelnější plemeno na světě:-)))

 

Shih-tzu je nadmíru inteligentní, bystrý, učenlivý, veselý, přátelský, ale také temperamentní, občas paličatý s notnou dávkou vrozené aristokracie:-)

Je milující a oddaný svému páníčkovi i celé ,,smečce"

Občas mi připadá jako kříženec kočky, psa a opičky, stačí 1 pohled a víte co po vás chce! A vám udělá to, co vám na očích uvidí!

 

Bude takový jakého si ho vychováte - ano! shih-tzu je nesmírně přizpůsobivé plemeno, které si snadno přivykne na váš životní rytmus- má stejně tak rád pohyb a procházky jako lenošení na gauči, takže se zavděčí sportovním fandům, kteří mají rádi denní procházky a víkendové cestování, zrovna tak sportovním kynologům- kteří fandí agility či coursingu, ale bude rád i u lidí, kteří ho budou na rukou nosit a podestýlat mu krajkové polštářky:-)

Většina shih-tzu však miluje z obého kousek, takže pokud s nimi vyrazíte na procházku za pěkného počasí- budou radostí poskakovat a nadšením vřískat, že se něco bude dít a někam se půjde, ale zrovna tak na vás nebudou vůbec naštvaní, když bude chladno a nevlídno a vy s nimi radši zůstanete pěkně doma v teplíčku.

 

Budoucím majitelům tohoto plemene musí být jasné, že jeho krásná srst neroste jen tak jako dar z nebes, ale je zapotřebí také pravidelná péče, je to dlouhosrsté plemeno, což by  si měl na začátku uvědomit každý, ano dá se také střihově upravit, ale proč si pořizovat dlouhosrsté plemeno, když už na začátku vím, že ho budu stříhat??? Srst je u shih-tzu jehp chlouba a typický znak, je třeba si to uvědomit hned na začátku, pokud jste důslední a pravidelní- není to nemožné shih-tzu udržet v krásné dlouhé srsti a čas se také musí vždy najít- tak jako je pro vás samozřejmá denní hygiena- musí se stát samozřejmá i péče o psa, kdo říká, že nemá čas......ať na shih-tzu raději zapomene.

Jak jsem již zmínila - existují také různé ( a jejich opravdu dost) střihové varianty- sice to dělám nerada, ale pokud vím, že je to nevyhnutelné a jsou případy, kdy opravdu nelze jinak: např. problémy s kůží, alergie atd. , fenky po porodech, kterým prořídla srst a oškubali je štěňátka, či opravdu velká záliba páníčka či pejska ve sportovních aktivitách či dlouhých procházkách do lesa- tam opravdu nezbyde než ze shih-tzu vyčarovat originální stvoření:-)

 

Už sem se mnohokrát dočetla o tom, že shih-tzu je vlídné a neštěkavé plemeno.....na každém šprochu, pravdy trochu.... a znám některé takové, ale musím podotknout, že znám mnoho shih-tzu - ostražitých a bdělých hlídačů, kteří umějí zaštěkat a chránit své území lépe než rotwailer:-)

 

Takže jak vidíte shih-tzu je opravdu ,,univerzální" plemeno, pro mě vždy bylo, je a bude- plemeno č. 1!!!!

A kdo mu jednou propadne ví.....že z toho je láska na celý život!!!!!

 

 

TOPlist